• Popiežius Armėnijoje: Praeities tragedijos tepadeda žmonijai išvengti jų pasikartojimo

    by  • 25 gruodžio, 2016 • Aktualijos

    Popiežius Pranciškus ir visų armėnų katolikosas Karekinas II

    Birželio 24 d.

    Lygiai 15 valandą po pietų (14 valandą Lietuvos laiku), popiežiaus Pranciškaus lėktuvo durys atsidarė, ir Šventasis Tėvas oficialiai pradėjo savo trijų dienų vizitą Armėnijoje. Nusileidus laipteliais jį pasitiko Armėnijos respublikos prezidentas Seržas Sargsianas, armėnų apaštalinės Bažnyčios galva, katalikosas Karekinas II ir armėnų apeigų katalikų patriarchas Grigalius Petras XX.

    Iš Jerevano tarptautinio oro uosto popiežius, lydint patriarchui Karekinui II, nuvyko į Ečmiadziną, armėnų apaštalinės Bažnyčios centrą. Skambant Ečmiadzino katedros varpams abu ganytojai, lydimi eisenos, įžengė į šią „bažnyčią motiną“. Užkopę ant altoriaus pakylos, Pranciškus ir Karekinas II dar kartą apsikeitė, kaip ir oro uoste, brolišku taikos apsikabinimu. Šiuo gestu prasidėjo bendros ekumeninės pamaldos: skaitant Šventojo Rašto eilutes, sukalbant maldą, palaiminant, armėnų chorui giedant giesmes.

    Karekinas II padėjo popiežiui už genocido aukų paminėjimą

    Savo sveikinimo žodyje Karekinas II dėkojo Dievui už tai, kad šią dieną kartu su Pranciškumi ir jo palyda galėjo susitikti šioje vietoje, Ečmiadzino katedroje, kuri yra tarsi antspaudas ant armėnų tautos įžado Dievui. Jis priminė nepaprastai seną krikščionybės Armėnijoje istoriją ir tradiciją, kad į šį kraštą tikėjimą atnešė apaštalai Tadas ir Baltramiejus, armėnų apaštalinė Bažnyčia jaučiasi jų dvasine įpėdine. Lemiamą įtaką padarė šv. Grigalius Švietėjas, pirmasis patriarchas.

    Karekinas II taip pat priminė popiežiaus ir šventojo Jono Pauliaus II vizitą Armėnijoje, minint 1700 metų jubiliejų nuo tos datos, kai kraštas priėmė krikščionišką tikėjimą. Armėnų apaštalinės Bažnyčios galva negalėjo nepaminėti Armėnų Genocido ir padėkojo Pranciškui už 2015 metais surengtas pamaldas šv. Petro bazilikoje, Vatikane, kur jis taip pat dalyvavo, skirtas genocido aukoms.

                                                                                                                                        EPA nuotrauka

    „Po Armėnų Genocido griovimo ir ilgų ateistinės komunizmo doktrinos metų šiandien mūsų Bažnyčia, nepriklausanti nuo valstybės, išgyvena pabudimą laisvai vykdydama apaštalinę misiją mūsų tautoje. Mūsų Bažnyčia dalyvauja visos krikščionijos gyvenime, tvirtai įsitikinusi, kad šiuo laikotarpiu, dvasinėms, politinėms, ekonominėms ir humanitarinėms krizėms pasaulyje sunkėjant, ekumeninė Bažnyčių seserų malda ir jų bendras darbas, kad Kristaus Bažnyčios misija būtų vaisinga, saugant ir vertinant dvasines ir moralines vertybes pasaulyje, yra vis svarbesni, dėl artimo meilės“, – kalbėjo armėnų patriarchas, užbaigdamas savo kalbą žodžiais: – „Sveikas atvykęs į biblinę Armėnijos žemę ir motininį šventosios Ečmiadzino katedros sostą. Tegu Mūsų Viešpaties ir Išgelbėtojo Jėzaus Kristaus gailestingumas, malonė ir palaiminimai būna su mumis. Amen“.

    Pranciškus išryškino ekumininį indėlį

    Popiežius Pranciškus pagarbiai atsiliepė apie Armėnijos tautos krikščionišką paveldą: 301 metais po Kristaus tuometinė armėnų valstybė krikščionybę paskelbė savo tikėjimu, Romos imperijoje dar tebevykstant persekiojimams.

    „Tikėjimas į Kristų nėra Armėnijai tarsi rūbas, kuri gali užsivilkti ar nusivilkti pagal aplinkybes ar patogumą, tačiau tai, kas sudaro jos tapatybę, didžiulė dovana, kurią reikia priimti su džiaugsmu ir saugoti su atsidavimu bei stiprybe, net gyvybės kaina. (…) Tegu Viešpats laimina šį šviesų tikėjimo liudijimą, išraiškingai rodantį galingą ir vaisingą veikimą krikšto, gautą prieš daugiau nei 1700 metų“, – pasakė Pranciškus, paminėdamas šventą kankinystę, kurią armėnai patyrė būdami krikščionimis.

    Popiežius Pranciškus kalbėjo apie bendrą vienybės kelią, kurį jau nuėjo katalikų Bažnyčia ir armėnų apaštalinė Bažnyčia: abiejų Bažnyčių vyresnieji davė stiprų postūmį tarpusavio dialogui. Pasak Šventojo Tėvo, būtina toliau eiti šiuo keliu: nes tai paties Kristaus nurodymas savo mokiniams, nes krikščionių vienybė ir solidarumas reikalingi susiskaldžiusiam ir kenčiančiam pasauliui, nes vienybė užkerta kelią manipuliacijai tikėjimu. Baigdamas savo kalbą, popiežius meldė Dievo palaiminimo ir šventųjų užtarimo armėnams, linkėdamas išsaugoti tikėjimą ir šlovingai, kaip ir praeities amžiais, jį liudyti.

    Pasibaigus maldai, Karekinas II palydėjo popiežių Pranciškų iki šalia katedros esančių savo apaštalinių rūmų, kuriuose gyvena jis pats ir kuriuose vizito Armėnijoje metu buvo pakviestas apsistoti popiežius Pranciškus.

    Popiežius: Praeities tragedijos tepadeda žmonijai išvengti jų pasikartojimo

    Penktadienio popietę Šventasis Tėvas aplankė Armėnijos prezidentą Seržą Sargsianą. Armėnijos valstybės vadovas popiežiui Pranciškui pristatė į susitikimą prezidentūroje pakviestas delegacijas ir atskirai, privačiame susitikime, savo šeimos narius. Po mandagumo vizito įvyko oficialus popiežiaus susitikimas su Armėnijos valdžios pareigūnais, pilietinės visuomenės ir kultūrinio pasaulio atstovais bei diplomatinio korpuso nariais, iš viso su 240 žmonių.

                                                                                                                                        EPA nuotrauka

    Armėnijos prezidentas pasveikino popiežių Pranciškų, atvykusį į pirmąją krikščionišką šalį, patikindamas, kad armėnams krikščionybė yra kažkas daugiau nei religija: krikščionybė yra gyvenimo stilius, įdiegęs norą gyventi taikoje, siekiant įveikti visokius sunkumus.  „Kuo daugiau tapome krikščionimis, tuo labiau mokėmės gerbti kitų įsitikinimus, būti tolerantiškais, gebančiais sugyventi taikingai su kitomis tautomis ir gerbti ateivių į Armėniją dvasinį kultūrinį paveldą“.

    Popiežius Pranciškus pasveikino prezidentą Sargsianą prisimindamas jo vizitą Vatikane prieš metus, kai su katolikosu Karekinu II, Kilikos katolikosu Aramu I ir neseniai mirusiu Kilikijos patriarchu Nerses Bedros XIX iškilmingai paminėjo gausybę aukų pareikalavusio Mec Jegerno („Didžiojo blogio“) šimtąsias metines.

    „Gerbiu armėnų tautą, kuri apšviesta Evangelijos šviesos, taip pat tragiškiausiais istorijos laikotarpiais visuomet atrasdavo Kryžiuje ir Kristaus prisikėlime jėgą, leidžiančią vėl atsikelti ir oriai tęsti kelią. Turėdamas prieš akis tas sunkias pasekmes, kurias praėjusiame amžiuje sukėlė neapykanta, išankstiniai nusistatymai ir nepažabotas galios troškimas, karštai viliuosi, kad žmonija gebės pasimokyti iš tragiškų patirčių, kad atsakingai ir išmintingai išvengs pavojų vėl patirti tokius pat baisumus. Tad visi tepadaugina pastangas, kad tarptautiniuose nesutarimuose visuomet imtų viršų dialogas, pastovios pastangos siekti taikos, valstybių bendradarbiavimas ir atkaklus tarptautinių organizacijų įsipareigojimas sukuriant pasitikėjimo atmosferą, leidžiančią pasiekti ilgalaikius susitarimus“.

    Popiežius pasveikino su Armėnijos nepriklausomybės 25 metinėmis, palinkėjo kad sukaktis visiems armėnams, tiek Tėvynėje, tiek užsienyje, paskatintų rūpestį krašto socialine gerove, užtikrino katalikų Bažnyčios įnašą ypač silpniausių ir vargingiausių visuomenės narių atžvilgiu. Dievas telaimina ir saugo Armėniją, šalį apšviestą tikėjimo, drąsių kankinių ir už bet kokį skausmą stipresnės vilties!

                                                                                                                                        EPA nuotrauka

                                                                                                                                        EPA nuotrauka

                                                                                                                                        EPA nuotrauka

                                                                                                                                        EPA nuotrauka

                                                                                                                                        EPA nuotrauka

    Šaltinis: http://www.bernardinai.lt/straipsnis/2016-06-24-popiezius-armenijoje-praeities-tragedijos-tepadeda-zmonijai-isvengti-ju-pasikartojimo/145962

    About